Data publikacji:

Autor:

[41] Czy imiesłowy przysłówkowe (zakończone na „ąc”) oddzielamy przecinkiem?

Pytanie czytelnika

Czy każdy imiesłów oddziela się przecinkiem? Np. takie zdanie: Stojąc(,) śpiewa się wygodniej? Czy może tylko rozwinięte imiesłowy trzeba oddzielać, np. Stojąc prosto, śpiewa się wygodniej?

 

Odpowiedź redaktora

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że pytanie dotyczy, jak rozumiem, imiesłowów przysłówkowych (na -ąc i -łszy, -wszy). Z imiesłowami przymiotnikowymi (na -ący, -ny, -ty) jest większa trudność i w zależności od tego, co chcemy powiedzieć, imiesłów przymiotnikowy albo oddzielamy przecinkiem, albo nie.

Jeżeli jednak chodzi tylko o imiesłowy przysłówkowe, odpowiedź brzmi: tak, oddzielamy przecinkiem od reszty zdania KAŻDY imiesłów przysłówkowy, nawet jeśli nie jest rozwinięty (tzn. nie łączy się z żadnymi innymi wyrazami w zdaniu). Należy więc stawiać przecinek i pisać:

  • Stojąc, śpiewa się wygodniej,
  • Ubrawszy się, wyszedł z domu
  • czy Jeżdżąc wolniej samochodem, możesz oszczędzić dużo paliwa.

Zasada ta obowiązuje od kilkunastu lat. Wcześniej rzeczywiście można było nie oddzielać przecinkiem imiesłowów, które nie miały określeń, a więc dopuszczalna była pisownia bez przecinka: Stojąc śpiewa się wygodniej (obecnie – tylko z przecinkiem). Zmiana ta wynikła z chęci uproszczenia interpunkcji i wydaje się to słusznym posunięciem ze strony normatywistów.

Jedynym wyjątkiem, o którym należy wspomnieć, jest imiesłów wyjąwszy (= oprócz czegoś, kogoś). Nie wymaga on przecinka, napiszemy zatem np.: Wyjąwszy nowiutkie Porsche 911 niczego więcej nie pragnę.

A tutaj pisaliśmy nieco więcej o stawianiu przecinka przed imiesłowami przysłówkowymi.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o