Czy słowo fitness piszemy nieodmiennie w takich zwrotach jak: studio fitness, klub fitness, trening fitness, targi fitness, ćwiczenia fitness, centrum fitness? A jeżeli także we wszystkich podanych przykładach forma fitnessu jest również poprawna, to którą z tych form należy traktować jako formę podstawową? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Obawiam się, że moja odpowiedź może Pani nie usatysfakcjonować. Podane przez Panią konstrukcje mogą być bowiem odmienne (np. studio fitnessu), jak i nieodmienne (studio fitness), co więcej – nie można traktować żadnej z tych form jako podstawowej.
Powyższe wynika z tego, że fitness jest wyrazem zapożyczonym. Zanim dane słowo na stałe zagości w polszczyźnie, przed długi czas bywa nieodmienne. Kiedyś mówiliśmy np. słyszałem w radio, dziś już: w radiu. Proces adaptacji tego typu zwrotów można przedstawić w następujący sposób:
ang. fitness club –> pol. fitness klub –> klub fitness –> klub fitnessu.
Z dużą dozą prawdopodobieństwa można więc zakładać, że niebawem częstszą formą będzie studio fitnessu, ale na razie należy aprobować obydwie formy.
Dodaj komentarz