Data publikacji:

Autor:

Czy stawiać kropkę po zdaniu zakończonym wielokropkiem i odnośnikiem do przypisu?

Pytanie czytelnika:

Czy należy postawić kropkę na końcu następujących zdań – po odnośniku do przypisu wskazującego źródło cytatu zapisanego kursywą? Oto przykład:


 

Odpowiedź redaktora:

W tego typu przypadkach nie stawia się kropki na końcu zdania.

Po pierwsze wynika to z zasad interpunkcji [396] i [414], które nakazują opuszczać kropkę, gdy zbiega się ona z wielokropkiem (a także z wykrzyknikiem czy ze znakiem zapytania). Można by, co prawda, pokusić się o stwierdzenie, że tu taki zbieg znaków nie występuje, ponieważ są one rozdzielone odnośnikiem, jednak – po drugie – postawienie kropki nie byłoby zgodne z zasadami edycji tekstów sformułowanymi m.in. w książce Edycja tekstów Adama Wolańskiego (Warszawa 2008). Na str. 236 znajdziemy w niej informację:

„Gdy przypis odnosi się do całego zdania lub dłuższego fragmentu tekstu, który zamyka pytajnik, wykrzyknik lub wielokropek, to odsyłacz stawia się po znaku interpunkcyjnym”,

opatrzoną przykładem (po którym nie postawiono kropki):

Ah! Pardon, je croyais que madame était sortie…*

Gdyby jednak przytaczana wypowiedź została zapisana w cudzysłowie, a nie kursywą, kropka byłaby jak najbardziej uzasadniona, ponieważ zgodnie z przepisem [447] „Kropkę stawiamy zawsze po cudzysłowie”.

Wzorce zakończeń zdań zawierających cytat kończący się wielokropkiem i odnośnik to zatem:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o