Data publikacji:

Autor:

„Republika Białoruś” czy „Republika Białorusi” – jak brzmi oficjalna nazwa i jak ją odmieniać?

Czy poprawne jest zdanie Republika Białoruś ogłosiła niezależność, czy Republika Białorusi ogłosiła niezależność?

 

Algorytm postępowania w tego typu sytuacjach jest prosty: zajrzyjmy do Słownika nazw własnych Jana Grzeni (Warszawa 2003). Początek hasła Białoruś wygląda następująco:

Białoruś « państwo w Europie » D. ~rusi, oficj. Republika Białorusi a. Republika Białoruś

Czyli oba zdania cytowane w pytaniu są jak najbardziej poprawne. Uzus, czyli zwyczaj językowy, pokazuje, że autorzy tekstów sięgają i po jedną, i po drugą formę. Nawet najbardziej oficjalne z oficjalnych źródeł nie są w tej kwestii spójne: w Dzienniku Ustaw używa się formy Republika Białorusi (por. Narodowy Korpus Języka Polskiego), na stronie internetowej białoruskiej ambasady w Polsce wszędzie widnieje natomiast nazwa Republika Białoruś. Gdy więc będziemy się starać o wizę, we wniosku wizowym pojawi się Republika Białoruś.

Tę formę preferują też najwyraźniej redaktorzy tekstów publicystycznych – Korpus podaje przykłady tekstów z „Polityki” czy „Gazety Wyborczej”, w których ona występuje. Używajmy zatem swobodnie obu nazw – pod dwoma wszakże warunkami:

  • Należy pamiętać o tym, by w ramach jednego tekstu (jednej pracy dyplomowej / książki / artykułu) konsekwentnie występował  tylko jeden z wariantów nazwy – dzięki temu uniknie się chaosu.
  • Trzeba zadbać o odpowiednią odmianę wybranej formy – ta kwestia zasługuje na kilka zdań komentarza, więc…


Jak odmieniać nazwy Republika Białorusi i Republika Białoruś?

Przy odmianie – niezależnie od stosowanego wariantu nazwy – wystarczy mieć na uwadze to, że w kolejnych przypadkach gramatycznych zmienia się tylko pierwszy człon – Republika. Drugi zaś zachowuje konsekwentnie formę albo z dopełniacza (w przypadku wariantu Republika Białorusi), albo mianownika (w przypadku wariantu Republika Białoruś).

Udajemy się więc do Republiki Białorusi lub Republiki Białoruś, rozmawiamy o Republice Białorusi lub Republice Białoruś, nawiązujemy kontakty handlowe z Republiką Białorusi lub Republiką Białoruś itd., jak w następujących przykładach z Korpusu:

  • (…) Departament Nadzoru Ubezpieczeniowego Ministerstwa Finansów Białorusi, który został powołany na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów Republiki Białoruś z 31 października 2002 r. („Gazeta Ubezpieczeniowa”),
  • – Chłopiec wróci na Białoruś – stanowczo mówi Rusłan Jesien, konsul generalny Republiki Białorusi w Gdańsku („Dziennik Bałtycki”).

Jak widać, oficjalna nazwa Białorusi „zachowuje się” w polszczyźnie nieco inaczej niż pozostałe nazwy z członem Republika. Mamy bowiem Republikę Zielonego Przylądka (nie: Republikę Zielony Przylądek) czy Republikę Południowej Afryki (nie: Republikę Południowa Afryka) – dominuje więc model z dopełniaczem. (Choć już Republika Kongo/Konga byłaby całkiem ciekawym tematem na osobny tekst…)

Komentarze


    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'custom_comments' not found or invalid function name in /home/users/ekorekta24/public_html/wp-includes/class-walker-comment.php on line 174

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.