Data publikacji:

Autor:

„Lata 90-te”, „lata ’90” czy „lata 90.” – jak zapisać liczebniki porządkowe?

W jaki sposób liczbowo zapisuje się takie wyrażenia jak lata dziewięćdziesiąte: lata 90-te, lata ’90 czy jeszcze inaczej?

 

Prawidłowa jest odpowiedź nr 3, czyli „jeszcze inaczej” :)

Poprawna pisownia to lata 90. (z kropką na końcu). Wynika to z tego, że liczebniki porządkowe, jeśli wyrażone są cyframi arabskimi, oznaczamy w języku polskim poprzez dodanie kropki. Piszemy więc: lata 90., 1. piętro, w 3. osobie itp., chyba że z kontekstu jednoznacznie wynika, że mamy do czynienia z liczebnikiem porządkowym, a nie głównym – wówczas kropkę można pominąć, np. Mieszkam na 10 piętrze.

Reguła ta nie jest niestety zbyt dobrze znana. Często można spotkać takie konstrukcje, jak cytowane przez Panią, czyli lata 90-te lub lata ’90 (czy nawet lata 90’). Drugą i trzecią z nich można by jeszcze usprawiedliwiać tym, że apostrofu rzeczywiście używamy w zapisie dat, ale tylko wtedy, gdy oznacza on pominięcie cyfr (tysięcy i setek) w zapisie roku, np. Grudzień ’70, Solidarność ’80, Atlanta ’96, lato ’99 itp. Nie mamy tu do czynienia z liczebnikiem porządkowym (ponieważ mówimy grudzień siedemdziesiąt, nie: *grudzień siedemdziesiąty), a więc kropka nie jest tu zasadna. Natomiast dla łączenia zapisu słownego z cyfrowym, typu lata 90-te, nie ma usprawiedliwiania w obowiązujących zasadach interpunkcyjnych.

Kropki przy liczebnikach porządkowych nie stawiamy tylko wówczas, gdy liczebnik wyrażony jest cyframi rzymskimi (np. XX wiek, nie: XX. wiek) lub gdy chodzi o zapis daty (np. 20 listopada, nie: 20. listopada).

O problemie z liczebnikami porządkowymi pisałem też w artykule Liczebniki porządkowe – 3-go Maja, 3-ego Maja czy 3 Maja? – zachęcam do lektury.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Anna Skibińska Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anna Skibińska
Gość
Anna Skibińska

Dzień dobry,
czy mogę zapisać: w latach 70-dziesiątych?
Pozdrawiam
Anna

Anna Skibińska
Gość
Anna Skibińska

I w latach 1970-tych?