Data publikacji:

Autor:

[84] Jak usunąć podwójne spacje w Wordzie – krótki poradnik (ze skanami)

Tzw. podwójne spacje, czyli  takie,  jakie  widać  w  tym  fragmencie  zdania, są zmorą wielu osób. Gdy zdarzą się w druku, rzucają się w oczy i nie świadczą dobrze o wydawnictwie odpowiedzialnym za publikację.

Ale podwójne spacje mogą przytrafić się również nam – w pracach dyplomowych, w CV, w naszych powieściach lub wierszach, w próbkach redaktorskich (!).

Jak się pozbyć podwójnych spacji? Oto krótki poradnik ze skanami.

 

Usuwanie podwójnych spacji w Wordzie

Krok 1

Klikamy „Zamień” w prawej części tzw. wstążki w Wordzie.

Można też skorzystać ze skrótu klawiszowego: CTRL + H.

Pole Zamień w Wordzie

Krok 2

W oknie, które się otworzy, wpisujemy w górnym polu („Znajdź”) dwie spacje, a w polu niżej („Zamień na”) – jedną spację. Następnie klikamy przycisk „Zamień wszystko”.

Jak usunąć podwójne spacje w Wordzie?

Krok 3

Powinien wyświetlić się komunikat o tego typu treści:

usuwanie podwójnych spacji – komunikat

Voilà! Cały nasz tekst jest wolny od podwójnych spacji.

Żeby mieć całkowitą pewność, że tak jest, warto powtórzyć krok nr 2, bo jeśli np. gdzieś przytrafiła się potrójna spacja (a zdarzają się takie sytuacje!), to w wyniku przeprowadzonej operacji zamieni się ona właśnie… w podwójną spację.

Dlatego warto powtarzać cały proces, aż do uzyskania następującego komunikatu:

Usunięte podwójne spacje – komunikat w Wordzie

 

Na co należy uważać przy usuwaniu podwójnych spacji?

  1. Word nie jest doskonałym narzędziem i zdarza się, że w wyniku zamiany podwójnych spacji de facto ich przybywa! Tak, to dziwne, ale wielokrotnie działo się tak w tekstach, które redagowaliśmy. Word, zamiast usunąć podwójne spacje, dublował je i tam, gdzie były podwójne spacje, pojawiał się rząd… czterech spacji. Dlatego po przeprowadzeniu opisanej wyżej operacji zawsze warto sprawdzić, czy w tekście rzeczywiście nie ma już podwójnych spacji – można to zrobić za pomocą wyszukiwarki w Wordzie (skrót: CTRL + F), wpisując w niej dwie spacje.
  2. Jeśli mamy do czynienia z nie swoim tekstem, warto przed usunięciem podwójnych spacji upewnić się, czy autor tekstu nie używał spacji do przesuwania wybranych elementów tekstu (np. przesuwając tekst za pomocą rzędu kilkudziesięciu spacji). Spacje oczywiście nie służą do tego (wcięcia należy ustawiać na tzw. linijce lub w ustawieniach akapitu), ale jeśli ktoś ich użył do przesuwania tekstu, należy to najpierw poprawić, a dopiero potem usunąć podwójne spacje.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Łukasz Mackiewicz (eKorekta24)Kamil Piórkowski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kamil Piórkowski
Gość
Kamil Piórkowski

W razie czego spacje można usunąć online z poziomu strony www, wystarczy tylko wkleić tekst na stronie http://skryptyonline.pl/usuwanie_spacji i kliknąć usuń spacje

Łukasz Mackiewicz (eKorekta24)
Gość

Wydaje się, że ten skrypt pozwala usunąć wszystkie spacje, a nie tylko te podwójne, nie o to przecież zaś chodzi. Ponadto można wkleić tylko czysty tekst i po ponownym skopiowaniu do Worda trzeba by formatować tekst od nowa. Polecamy więc mimo wszystko sposób opisany we wpisie :)