Data publikacji:

Autor:

Zaproszenie ślubne – jak wyróżnić cytat? Kursywą, cudzysłowem?

Jestem w trakcie robienia zaproszeń ślubnych. Para młoda życzy sobie umieścić na wewnętrznej stronie zaproszenia, w lewym górnym rogu, słowa Jana Pawła 2. Tak ma to wyglądać: „Musicie być silni miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, wszystko przetrzyma, tą miłością, która nigdy nie zawiedzie. Jan Paweł 2”. Czy mam to potraktować jako cytat? I wstawić cudzysłów? I czy pierwsze litery od nowej linijki nie powinny być z dużej litery? Będę bardzo wdzięczna za szybką odpowiedź :)

 

W pierwszej kolejności, choć o to Pani nie pyta, proszę w żadnym wypadku nie pisać Jan Paweł 2. Piszemy zawsze Jan Paweł II, tak jak Benedykt XVI, Otton III czy królowa Elżbieta II.

Jeśli zaś chodzi o właściwą treść Pani pytania, to przede wszystkim trzeba zauważyć, że układ graficzny tekstu jest niejako ponad zasadami interpunkcyjnymi. Oznacza to tyle, że poprzez odpowiednie formatowanie tekstu możemy wyrazić to, co w tekstach pisanych ciągiem podkreślamy za pomocą interpunkcji.

Jeżeli więc chce Pani zaznaczyć, że słowa na zaproszeniu są cytatem, może Pani użyć – tradycyjnie – cudzysłowu lub kursywy albo uwypuklić to w sposób graficzny, np. składając tekst czcionką mniejszą niż pozostałą treść zaproszenia czy przesuwając go w odpowiednie miejsce zaproszenia (choćby, jak właśnie chciałaby para młoda, w lewy górny róg) itd. Możliwości jest wiele. Jeśli tylko tekst będzie złożony inaczej niż reszta zaproszenia, a poniżej podany zostanie autor cytowanych słów, czyli Jan Paweł II, nie będzie najmniejszych wątpliwości, że jest to cytat.

Układ graficzny wpływa również na ortografię. Wprawdzie wielkie litery na początku nowego wersu charakterystyczne są (czy raczej były) dla utworów poetyckich, a nie tekstów użytkowych, to jednak można by rozważyć takie rozwiązanie. Osobiście zalecałbym pozostawienie małych liter, zwłaszcza że mamy do czynienia tylko z jednym zdaniem.

PS proszę pamiętać, że piszemy coś tylko wielkimi/dużymi literami lub od wielkich/dużych liter, nie z wielkich/dużych liter :)

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o