Data publikacji:

Autor:

„Z jakiejś strony” czy „od jakiejś strony” – „z” czy „od”?

Mój klient pyta, czy poprawne jest zdanie: „100 000 klientów miesięcznie odwiedza naszą stronę internetową. Teraz zobaczą nas od nowej strony. Sprawdź od jakiej”. Jest tworzona nowa strona. Czy w związku z tym powinno się napisać: z nowej strony czy od nowej strony? Będę wdzięczny za szybką odpowiedź.

 

Rozumiem, że chodzi tu o grę językową i o wykorzystanie wieloznaczności słowa strona, mianowicie w pierwszym zdaniu jest mowa o stronie WWW, w drugim zaś – o stronie rozumianej metaforycznie, tzn. o „spoglądaniu na coś od jakiejś strony”? Jeśli dobrze odczytałem sens, to nie mam zastrzeżeń do podanych przez Pana zdań.

Równie dobra jest zresztą druga z podanych przez Pana konstrukcji: z nowej strony. Takie użycie obu przyimków zobrazowane jest w WSPP (hasło: strona):

2. «określona cecha, jedna z form, jeden z aspektów czegoś»: Dobra, zła, dodatnia, ujemna itp. strona czegoś. Ktoś jest znany, coś jest znane z najgorszej, z najlepszej strony. Wszystko ma swoje dobre i złe strony. Zajmować się problemem z jakiejś strony. Przedstawić, zbadać sprawę od jakiejś strony. Znać kogoś, coś z jakiejś strony.

Niezależnie więc od użytego czasownika (zobaczą, sprawdź) można użyć zarówno przyimka z, jak i od. Grunt, by w obu zdaniach pojawił się ten sam.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o