Data publikacji:

Autor:

[67] Jak pisać: „Walentynki” czy „walentynki” – małą czy dużą literą?

walentynki zapis pisownia mała litera

Już w niedzielę, za 2 dni, kolejne walentynki. No właśnie: „walentynki”! Mimo to powszechna jest pisownia Walentynki. Jak więc jest poprawnie.

 

Walentynki czy walentynki?

Otóż nazwy obrzędów, zabaw i zwyczajów piszemy małymi literami: andrzejki, mikołajki, dożynki, dyngus, oczepiny, sylwester, walentynki, zaręczyny itp. I tylko tak jest poprawnie.

Pisownia walentynek od wielkiej litery być może bierze się stąd, że nazwy świąt i dni świątecznych w odróżnieniu od ich nazw opisowych piszemy właśnie od wielkich liter, np.: Nowy Rok, Boże Narodzenie, Gwiazdka, Wniebowzięcie, Wielkanoc (ale: niedziela wielkanocna), Popielec (ale: środa popielcowa), Wielki Czwartek, Wielki Tydzień, Boże Ciało, Zaduszki, Wszystkich Świętych, Zielone Świątki, Epifania, 3 Maja, Dzień Matki, Święto Niepodległości.

Dla wielu osób różnica między „świętem” a „obrzędem, zabawą i zwyczajem” jest dość subtelna. Nic w tym dziwnego, skoro nawet w PWN-owskim SJP znajdujemy taką definicję walentynek: «święto zakochanych, obchodzone 14 lutego, w dniu św. Walentego». Nie dzień zakochanych, ale właśnie święto. Mimo to słowniki konsekwentnie każą pisać wyłącznie walentynki. Nie pozostaje nam nic innego, jak stosować się do tych zasad.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o