Data publikacji:

Autor:

„W pustyni” czy „na pustyni” – „w” czy „na”?

Jaka forma jest poprawna: w pustyni czy na pustyni? Jeśli są poprawne obie, to jak interpretować konstrukcję w pustyni, ponieważ nie ma innej pustyni jak otwarty teren pustynny?

 

Mimo że niemal równo przed stu laty Henryk Sienkiewicz wydał powieść W pustyni i w puszczy, to jednak użytej w tytule tej książki konstrukcji składniowej w pustyni zamiast na pustyni nie powinniśmy obecnie rozpowszechniać.

Jak pisaliśmy w poradzie „W poczekalni” czy „na poczekalni”, przyimek w służy określaniu pewnych miejsc, a zwłaszcza tego, co dzieje się wewnątrz nich. Mówimy więc w budynku, w sklepie, w banku, w szkole itd. Przyimek na zmieniłby zupełnie znaczenie, np. na budynku oznaczałoby raczej, że coś dzieje na jego dachu. Tylko w przypadku wybranych konstrukcji funkcję w zastępuje przyimek na – możemy mówić np. na uniwersytecie, na uczelni, na świetlicy, na stołówce itp. Wśród tych połączeń słowniki nie wymieniają jednak pustyni.

Właściwe zatem będzie połączenie na pustyni, analogiczne do innych konstrukcji wskazujących, że coś się dzieje na powierzchni danego miejsca czy przedmiotu: na dachu, na stole, tarasie, na balkonie itd.

Wprawdzie czasem użycie innego przyimka różnicuje znaczenie rzeczownika (np. na dole jest jedynie swego rodzaju określeniem wysokości, podczas gdy w dole dotyczy już raczej dołu w ziemi; podobnych przykładów jest w polszczyźnie dużo więcej), jednak – jak słusznie Pani zauważyła – pustynia nie ma żadnych wtórnych znaczeń.

Podsumowując, konstrukcji w pustyni nie da się interpretować w żaden inny sposób. Wydaje się, że to po prostu błąd składniowy.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o