Data publikacji:

Autor:

„W młynie” czy „we młynie” – kiedy „w”, kiedy „we”?

Proszę o odpowiedź: w młynie czy we młynie?

 

Jak możemy przeczytać w WSPP (hasło w):

we «forma przyimka: w, używana w połączeniu z wyrazami zaczynającymi się od spółgłoski w lub f, po której następuje inna spółgłoska oraz zwyczajowo w połączeniu z wyrazami zaczynającymi się od dwóch innych spółgłosek; regionalnie (na południu Polski) także przed wyrazami rozpoczynającymi się od spółgłoski w lub f»”.

Zgodnie z tą zasadą powinniśmy więc pisać we młynie, ponieważ przyimek łączy się z wyrazem zaczynającym się od dwóch innych spółgłosek (yn).

Szybki przegląd zasobów korpusów językowych pokazuje jednak, że forma we młynie ustępuje liczebnością konstrukcji w młynie:

  • Narodowy Korpus Języka Polskiego: we młynie – 48 wyników, w młynie – 156 wyników;
  • Korpus Języka Polskiego Wydawnictwa Naukowego PWN: we młynie – 22, w młynie – 53 wyniki;
  • Google – we młynie – 47 600 wyników, w młynie – 294 000 wyników.

Powyższe różnice biorą się zapewne stąd, że z obawy przed popełnieniem błędu użytkownicy języka unikają tzw. formy wokalicznej (we), która w wielu przypadkach uchodzi za regionalizm (o czym wspomina też WSPP w przywołanym haśle) – w polszczyźnie regionalnej można usłyszeć np. formy we wodzie, we Wiedniu, we fabryce. Aby uniknąć potencjalnego błędu, niektórzy wolą uciekać się do „pewniejszego” rozwiązania (czyli przyimka w), mimo że w danym przypadku forma we byłaby równie dobra. Podobne oboczności to choćby we środę oraz w środę, a także we czwartek oraz w czwartek.

Podsumowując, możemy mówić zarówno we młynie, jak i w młynie. Ta pierwsza forma jest zgodna z zasadą ogólną, mimo to ta druga bywa częstsza w użyciu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o