Data publikacji:

Autor:

Spójnik na początku zdania („albowiem”) – czy to błąd?

Czy to prawda, że nie wolno zaczynać zdania od wyrazu albowiem? Czy mógłbym się również dowiedzieć, jakich słów należy unikać przy rozpoczynaniu zdania?

 

Na podobne pytanie miałem przyjemność odpowiadać jakiś czas temu. Polecam lekturę porady dotyczącej umieszczania spójnika na początku zdania.

Aby nie dublować niepotrzebnie treści, dodam tylko, że podtrzymuję opinię wyrażoną w tamtej poradzie. Zasadniczo niewiele jest słów, od których nie można zaczynać zdania. Z pewnością nie wolno generalizować, mówiąc, że nigdy nie należy zaczynać zdania od spójnika. Owszem, nieprzemyślane użycie jakiekolwiek z nich, np. albowiem, na początku zdania może narazić nas na zarzut pod względem stylistycznym, ale wszystko zależy od kontekstu i struktury zdania, a każdy z takich wypadków należy analizować indywidualnie.

Inna sprawa, że pewne spójniki ze swej natury charakteryzują się szykiem przestawnym i umiejscawianie ich na początku zdania lub po przecinku jest błędem stylistycznym. Do spójników tych należą przede wszystkim zaś oraz bowiem, ale już nie albowiem.

Na koniec warto dodać, że samo albowiem jest spójnikiem silnie nacechowanym. WSPP opatruje je kwalifikatorem podn., czyli podniośle. Jak piszą twórcy słownika: „Używanie spójnika albowiem w wypowiedziach dotyczących życia codziennego, a także w tekstach dziennikarskich i publicystycznych jest pretensjonalne i jest błędem stylistycznym”. Jeżeli sam tekst nie ma więc charakteru podniosłego, lepiej używać neutralnych ponieważ, gdyż czy choćby krótszego bowiem.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o