Data publikacji:

Autor:

Przecinek zamykający zdanie podrzędne

Zdanie brzmi: Dziennikarzowi, który nie ma za sobą lat doświadczenia pracy w mediach, trudno jest znaleźć miejsce na swoje pierwsze publikacje. Uważam, że przed trudno przecinek jest nieuzasadniony. Autor twierdzi inaczej.

 

Muszę przychylić się do zdania autora cytowanego zdania – przecinek przed trudno jest konieczny, jego usunięcie byłoby rażącym błędem interpunkcyjnym.

Wynika to z tego, że zdanie podrzędne wplecione w zdanie główne (nadrzędne) wymaga obustronnego oddzielenia przecinkami. Zdanie główne brzmi bowiem Dziennikarzowi trudno jest znaleźć miejsce na swoje pierwsze publikacje. Zdanie podrzędne, czyli który nie ma za sobą lat doświadczenia pracy w mediach, (!) jest niejako doprecyzowaniem, o jakiego dziennikarza chodzi, informacją dodatkową, która wymaga wydzielenia przecinkami.

Zasada ta znajduje się w WSO pod numerem 90.A.1 i została zilustrowana następującymi przykładami:

Po wschodzie słońca, gdy niebo trochę się wypogodziło, wypłynęli na jezioro.

Pójdę na pocztę, która jest za rogiem, i wyślę list.

Zabierzemy ze sobą Anię, która tu jest, albo poczekamy na Jolę.

Co więcej, zdanie podrzędne wplecione w zdanie nadrzędne należy zamknąć przecinkiem, nawet jeśli po przecinku pojawić by się miał spójnik, który zwykle nie jest poprzedzany przecinkiem, np. i lub albo (co widać w przytoczonych przykładach). Pisałem też o tym w tekście na temat stawiania przecinka przed i.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o