Data publikacji:

Autor:

Przecinek przed imieniem i nazwiskiem, a po tytule, stopniu naukowym, urzędzie

Mam problem z poprawnym użyciem przecinków. Czy imię powinno być oddzielone przecinkiem: „Mój kolega, Antek, i ja często chodzimy pływać”, „Mój kolega Antek i ja często chodzimy pływać”?

 

Obydwa przytoczone przez Panią zdania teoretycznie są poprawne pod względem interpunkcyjnym. Zasady poprawnościowe dopuszczają tu bowiem użycie przecinków, które uwypuklą treść ujętą między nimi, ale interpunkcja zerowa (bez przecinków) jest naturalniejsza. Użycie przecinków zwraca uwagę czytelnika na treść przez nie wydzieloną, w tym wypadku na Antka. Jeśli nie chce Pani podkreślać imienia chłopca (a wydaje się, że nie ma takiej potrzeby) – może Pani pominąć oba przecinki.

To samo dotyczy oczywiście tytułów, stopni naukowych, urzędów itp. (np. prezydent Bronisław Komorowski, profesor Andrzej Markowski).

Przecinki są konieczne jedynie wtedy, gdy w zdaniu najpierw pojawia się imię i nazwisko, a dopiero potem określenie doprecyzowujące, np.: Antek, mój kolega, i ja często chodzimy pływać. Tylko w tym wypadku pominięcie przecinków byłoby błędem.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o