Data publikacji:

Autor:

Przecinek przed „albo” oddzielającym dopowiedzenie

Czy stosowanie przecinka przed albo, jeśli do czynienia mamy z poniższym wtrąceniem, jest uzasadnione? Czy też tego przecinka być nie powinno lub, zamiast przecinka, powinna znaleźć się kropka – Samsung oficjalnie prezentuje Galaxy S II Plus, albo minus, bo specyfikacja niemal nie różni się od oryginalnego S II?

 

Zasadniczo przecinka przed albo się nie stawia, jednak zgodnie z zasadą 90.E.1. z WSO:

Połączenia spójników łącznych, rozłącznych i wyłączających (a więc typu i-lub-ani) z przysłówkami i zaimkami o charakterze uzupełnień wtrąconych czy dopowiedzianych oddzielamy przecinkiem od reszty tekstu, np.

Byłem w górach, i to przez dwa miesiące.
Był człowiekiem uszczypliwym, lub raczej złośliwym.
Nie byłem w Hiszpanii, ani też w Portugalii.
Była śliczna, czy może raczej pełna uroku.

Typowe połączenia tego typu: i toalbo raczejlub raczejczy raczejalbo lepiejlub lepiejani teżani nawetczy może.

Przytoczone przez Pana zdanie jest niemal wzorcowym przykładem powyższej reguły – dopowiedzenie rozpoczynające się od albo jest bardzo wyraźne, a brak przecinka przed albo należałoby wręcz potraktować jako błąd. Aby być w pełni w zgodzie z powyższą zasadą i aby uwypuklić grę słowną, warto by dodać słowo raczej, tj. (…) Galaxy S II Plus, albo raczej minus (…).

Kropka również mogłaby znaleźć się zamiast przecinka, jednak należy pamiętać, że kropka jest znakiem delimitacyjnym silniejszym niż przecinek. W podanym przykładzie lepszy więc niż kropka wydaje się przecinek przed albo. Brak przecinka należałoby zaś jednoznacznie uznać za błąd interpunkcyjny.

Na marginesie dodam, że warto zastanowić się nad pisownią słowa minus. Autor proponuje tu grę słowną, sugerując nową nazwę dla produktu, mianowicie zamianę oryginalnego słowa Plus na minus. Ponieważ jednak jest to nazwa własna, zalecałbym pisownię od wielkiej litery (tak jak oryginalne Plus), opcjonalnie można by ująć Minus w cudzysłów dla podkreślenia żartu słownego. Zapis od małych liter nie jest błędny, jednak nasuwa tutaj potoczne rozumienie słowa minus, a jak się zdaje, chodziło chyba o grę słowną z czytelnikiem i zaproponowanie alternatywnej nazwy dla opisywanego urządzenia.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o