Data publikacji:

Autor:

„Pasjonatą” czy „pasjonatem” i problem z końcówką „-om”

Mam pytanie odnośnie odmiany wyrazu pasjonata, ponieważ pojawiło się wiele wątpliwości ze strony mojej i znajomych. Czy w zdaniu: Jestem webmasterem – pasjonatom, zajmuję się tworzeniem stron internetowych już od kilku lat powinno być pasjonatom czy pasjonatem? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

Problem z narzędnikiem, o którym Pan pyta, dotyczy w gruncie rzeczy tego, jak brzmi forma mianownikowa tego słowa. Gdyby brzmiała ona pasjonata (tak jak np. akrobata), to rzeczywiście mówilibyśmy: Jestem pasjonatą (tak jak akrobatą). Prawidłowa forma w mianowniku to jednak pasjonat (tak jak np. mulat), a co za tym idzie – należy mówić: Jestem pasjonatem (tak jak mulatem). Formy mianownikowej pasjonata nie notują żadne słowniki.

Na koniec zauważę, że prawidłowa pisownia formy w narzędniku – gdyby oczywiście istniało słowo pasjonata – brzmiałaby pasjonatą, nie pasjonatom. Końcówka -om zarezerwowana jest dla celownika liczby mnogiej, np.: przyglądałem się (komu?) pasjonatom, akrobatom czy webmasterom (wyraźnie jest tu słyszalne m na końcu). W narzędniku zaś właściwa jest końcówka ą: rozmawiam (z kim?) z akrobatą, dziewczyną czy Małgosią (nie słychać tu m na końcu, ale nosowe ą).

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o