Data publikacji:

Autor:

[69] „Oż”, „ożeż”, „żeż”, nie: „osz”, „ożesz”, „żesz” – czyli kłopotliwa pisownia partykuły „-ż”

Partykuły wymienione w tytule tego wpisu sprawiają trudności niektórym piszącym. Spróbujmy wyjaśnić, skąd bierze się pisownia , ożeż, żeż.

 

Jak są zbudowane słowa , ożeż, żeż?

Owe wykrzykniki wzięły się z połączeń następujących partykuł:

  • o + ż = ,
  • + ż = ożeż,
  • że + ż = żeż.

Partykuła jest bardzo aktywna słowotwórczo w naszym języku. Dla wzmocnienia przekazu mówimy np. Gdzież on był tyle czasu! (zamiast zdecydowanie słabszego gdzie) czy Chodźże tu do mnie! – to drugie zdanie w zależności od intonacji oraz kontekstu raz może zabrzmieć groźnie i dosadnie, a raz – np. w ustach kobiety – nawet kusząco (w odpowiedniej, rzecz jasna, sytuacji).

 

Nie piszemy: osz, ożesz, żesz!

Partykuła jest dość elastyczną częścią naszego języka i raczej bardziej charakterystyczną dla mowy potocznej niż języka pisanego. Świadczą o tym kłopoty z jego pisownią. Tytułem przykładu wyniki z Googli:

  • żesz – 61 000 trafień (dla porównania: żeż – 16 000),
  • osz – 90 000, wiele jednak użyć to skrótowiec OSZ, a Google nie odróżniają wielkich liter od małych ( – 29 000),
  • ożesz – 16 000 wyników (ożeż – 8000).

We wszystkich przypadkach częstsza jest zatem błędna pisownia (choć taki wniosek może być nieprawdziwy w przypadku osz, różnie odczytywanego przez Google – także jako miasto w Kirgistanie).

Nie ulega jednak wątpliwości, że internauci nagminnie używają końcówki -esz pochodzącej od 2 os. lp (możesz, chcesz). Końcówka ta nie ma tu jednak racji bytu, ponieważ do wykrzykników (w tym wypadku do o) nie doczepiamy końcówek osobowych! Mamy tu do czynienia ze wzmocnieniem za pomocą partykuły ­ i tylko pisownia , ożeż, żeż jest akceptowalna.

 

A co z o żeż?

Na koniec warto wspomnieć o kwestii pisowni łącznej i rozdzielnej, gdyż niezwykle częsta wydaje się pisownia o żeż (nie wspominając o o żesz). W WSO znajduje się jedynie ożeż! (a nawet ożeż ty!), tym samym kwestia pisowni jest jednoznacznie rozstrzygnięta – pisownia o żeż nie wchodzi w rachubę.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o