Data publikacji:

Autor:

„Operacja kolana” czy „operacja na kolanie”?

Jak brzmi prawidłowa wersja zdania: „Doktor przeprowadził operację mojego kolana” czy „na moim kolanie”?

 

Osobiście raczej bym nie powiedział, że operację przeprowadza się na czymś. Lekarze operują konkretne narządy w ciele człowieka, a zatem przeprowadzają operację czegoś.

Potwierdza to hasło operacja w WSPP, gdzie możemy przeczytać:

operacja (…) 1. «interwencja chirurgiczna»: (…) O. czegoś, rzad. kogoś: Operacja serca, mózgu. Operacja ojca powiodła się całkowicie”.

Wprawdzie dalej jest mowa o operacjach na liczbach wymiernych, ale dotyczy to już operacji rozumianej jako działanie matematyczne, a nie o takiej tu mówimy.

Operacji znaczeniowo nie jest daleko – o ile porównanie to nie zabrzmi zbyt niestosownie – do naprawiania, modernizowania czy reperowania. Wszystkie te słowa wymagają, podobnie jak operacja, dopełniacza.

Myślę, że jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy mamy do czynienia z utartymi połączeniami, można by mówić o operacji na czymś. Nasuwa mi się tu na myśl zwłaszcza konstrukcja operacja na otwartym sercu, niemniej zdaje się – choć moja wiedza medyczna jest na zupełnie przeciętnym poziomie – że to nadal jest operacja serca, a jedynie chodzi o specyficzny sposób jej przeprowadzania.

Odpowiadając wprost na Pani pytanie, poprawna wersja zdania to zatem: „Doktor przeprowadził operację mojego kolana”.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o