Data publikacji:

Autor:

„Niezłożenie” czy „nie złożenie” – pisownia rzeczowników odczasownikowych (gerundiów)

Mam pytanie dotyczące kwestii łącznego lub rozdzielnego pisania partykuły nie w następującym zdaniu: „Piszę w sprawie NIE złożenia…”. Nie jestem pewien, czy powinno być niezłożenia czy też nie złożenia. Korekta Worda wskazuje, że słowa niezłożenia, niezapłacenia itd. nie istnieją. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

 

Poprawna forma to oczywiście niezłożenia. Nie z rzeczownikami piszemy oddzielnie tylko w wyjątkowych sytuacjach (zwłaszcza przy wyraźnych przeciwstawieństwach, typu: nie złożenia, ale rozłożenia) – wyjątki te opisałem w analogicznej poradzie na temat słowa niedotrzymanie.

Jeżeli zaś chodzi o podkreślanie tego słowa przez Worda, bierze się to stąd, że żaden słownik (również wordowski) nie zawiera wszystkich słów istniejących w polszczyźnie. Rzeczowniki odsłowne (inaczej: rzeczowniki odczasownikowe, gerundia), czyli formy takie jak niezłożenie czy niedotrzymanie mają to do siebie, że można je tworzyć doraźnie właściwie od każdego czasownika. Z tego właśnie powodu nie jest możliwe stworzenie słownika zawierającego wszystkie gerundia, choć trzeba przyznać, że wiele z nich, m.in. niezłożenie, zawiera internetowy sjp.pl.

Podsumowując, do korekty Worda lepiej podchodzić ostrożnie. W jego słowniku brakuje bardzo wielu słów, co gorsza – są tam też takie… których być nie powinno (więcej w: Błędy w Wordzie).

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o