Data publikacji:

Autor:

„Nie najgorszy” i „nie najlepszy”, czyli przymiotniki i przysłówki w stopniu najwyższym

W jednej z ostatnich porad językowych pisaliśmy o pisowni nietrudno i niełatwo, czyli de facto o pisowni partykuły nie z przysłówkami w stopniu równym. Czy stopniowanie przysłówków i przymiotników coś zmienia w kwestii pisowni? Oczywiście! Mimo to nasz poczciwy Word zdaje się o tym nie pamiętać…

Tytułem wstępu wyjaśnijmy na przykładzie przymiotnika niedobry oraz przysłówka niedobrze, jaka jest poprawna pisownia:

 

Nie z przymiotnikami i przysłówkami

Stopień równy

Jak widzimy, pisownia łączna występuje tylko w stopniu równym.

Wyjkątkowo pisownia rozdzielna dopuszczalna jest przy wyraźnych zaprzeczeniach, np.:

  • Mówisz, że ten tort był dobry? Powiem ci, że on był nie dobry, ale wspaniały!
  • Dobrze to zrobiłeś, nawet powiem więcej: nie dobrze, ale wspaniale!

W takich wypadkach nawet akcent zdaniowy (wyraźny nacisk na nie) podpowiada pisownię rozłączną, tak że ten wyjątek łatwo zapamiętać.

 

Stopień wyższy i najwyższy

W stopniu wyższym i najwyższym pisownia jest rozłączna, czyli nie lepszy i nie lepiej oraz nie najlepszy i nie najlepiej.

Tymczasem – zachęcam do przeprowadzenia eksperymentu na własnym komputerze :) – słownik Worda (nawet w najnowszej wersji – 2007) nie widzi nic złego w pisowni nienajlepszy i nienajlepiej, choć w wypadku innych przymiotników i przysłówków w stopniu najwyższym Word pisownię łączną podkreśla już na czerwono (jeśli wychwycicie jeszcze jakieś przymiotniki lub przysłówki dodane do słownika Worda z błędem w stopniu wyższym i najwyższym – prosimy o kontakt).

Co gorsza, nie są to jedyne błędy w słowniku Worda! Na obecną chwilę wychwyciliśmy już 30 (!) błędnych form w słowniku tego najpopularniejszego przecież edytora tekstów i liczba ta – podobnie jak nasze zdumienie przy każdym nowym odkryciu – stale rośnie… Owym błędom poświęcimy niebawem jeden z tekstów na eKorekcie24.

 

Wyjątek

Wracając jednak do nie z przymiotnikami i przysłówkami… Jest jeden wyjątek, gdy można łącznie pisać nie z przymiotnikami i przysłówkami w stopniu wyższym i najwyższym. Oto odpowiedni ustęp z WSO:

„UWAGA: W pewnych, ściśle określonych wypadkach piszemy jednakże to przeczenie łącznie z formami stopnia wyższego i najwyższego przymiotników i przysłówków. Sytuacja taka zachodzi wówczas, kiedy przymiotnik lub przysłówek z partykułą nie oznacza nie zwykłe zaprzeczenie przymiotnika bądź przysłówka podstawowego, lecz jego wyraźną cechę przeciwstawną lub jeżeli przymiotnik czy też przysłówek bez partykuły nie w ogóle nie występuje. Przymiotniki i przysłówki tego rodzaju rozpoznajemy po tym, że cząstka naj- jako wykładnik stopnia najwyższego występuje w nich przed partykułą, a nie po partykule nie, np.

niegrzeczny – niegrzeczniejszy – najniegrzeczniejszy,
niedołężny – niedołężniejszy – najniedołężniejszy,
niegrzecznie – niegrzeczniej – najniegrzeczniej,
niedołężnie – niedołężniej – najniedołężniej.

Formy typu niegrzeczniejszy, najniegrzeczniejszy oznaczają: ’bardziej niegrzeczny’, ’najbardziej niegrzeczny’; formy zaś typu nie grzeczniejszy, nie najgrzeczniejszy: ’nie jest grzeczniejszy’, ’nie jest najgrzeczniejszy’. Taka sama uwaga odnosi się do przysłówków”.

 

Wnioski

Najważniejsza konkluzja z dzisiejszego tekstu: mimo że Word (jak na razie) nie podkreśla na czerwono form nienajlepszy i nienajlepiej, to są to poważne błędy ortograficzne – piszemy wyłącznie nie najlepszy i nie najlepiej! Pamiętajmy o tym :)

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Łukasz Mackiewicz (eKorekta24)QREQPiotr Stradowski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr Stradowski
Gość
Piotr Stradowski

Sytuacja taka zachodzi wówczas, kiedy przymiotnik lub przysłówek z partykułą nie oznacza nie zwykłe zaprzeczenie przymiotnika bądź przysłówka podstawowego, lecz jego wyraźną cechę przeciwstawną.
„nienajlepszy” to chyba nie jest to samo słowo co „nie najlepszy”.

Wybrałem tanie buty a nie najlepsze, dlatego nie zdziwiłem się, że są ‚nie najlepiej’ wykonane. Kolega wybrał najdroższe, ale mimo to okazały się jeszcze bardziej ‚nie najlepiej’ wykonane niż moje?

Łukasz Mackiewicz (eKorekta24)
Gość

Piotrze, pisownia łączna „nienajlepszy” nie jest dopuszczalna w żadnym kontekście. Natomiast słuszne jest rozróżnienie znaczeniowe, o którym wspominasz. Aby lepiej to uwypuklić, można stosować np. myślnik:

Wybrałem tanie buty, a nie – najlepsze, dlatego nie zdziwiłem się, że są nie najlepiej wykonane.

QREQ
Gość
QREQ

Wydaje mi się, że w przytoczonym tekście błędnie zostało zapisane
„niezwykłe”. Widnieje tam zapis rozłączny, a powinien być łączny.

Łukasz Mackiewicz (eKorekta24)
Gość

QREQ, czy chodzi Ci o fragment:

„(…) przymiotnik lub przysłówek z partykułą nie oznacza nie zwykłe zaprzeczenie przymiotnika bądź przysłówka podstawowego, lecz jego wyraźną cechę przeciwstawną (…)”?

Jeśli tak, to nie ma tu błędu – właściwy jest zapis rozłączny. Nie chodzi przecież o jakieś niezwykłe (= wyjątkowe) zaprzeczenie, ale o to, że nie jest to zwykłe zaprzeczenie, lecz jego wyraźna cecha przeciwstawna. Mamy tu do czynienia z konstrukcją „nie jakieś…, lecz jakieś…” i wtedy „nie” z przymiotnikiem zapisywane jest osobno. Tutaj odpowiednia reguła: http://sjp.pwn.pl/zasady/Przed-przyslowkami-wtedy-gdy-partykula-nie-jest-takze-przeciwstawieniem;629528.html.