Data publikacji:

Autor:

„Na temblaku” czy „w temblaku” – które wyrażenie przyimkowe jest poprawne?

Pytanie czytelnika

Która forma jest właściwa: mieć rękę w temblaku czy na temblaku? Zauważyłem, że ludzie używają ich wymiennie.

 

Odpowiedź redaktora

Choć wielu miłośników eleganckiej polszczyzny nie lubi (z mojej perspektywy – niestety nie lubi), gdy ktoś powołuje się na zwyczaj językowy, a niektórzy uważają wnioskowanie na podstawie korpusów za wręcz nieuprawnione (znów – niestety), zacznę od argumentu frekwencyjnego.

 

Uzus

Narodowy Korpus Języka Polskiego prezentuje 79 zdań z wyrażeniem na temblaku i zaledwie 1 przykład użycia w temblaku. Przyimek na pojawia się w tym kontekście między innymi w Madame Libery czy Kolumbach Bratnego, których jakość językową oceniam bardzo wysoko. Nie zaszkodzi dodać, że na tę właśnie formę zdecydowała się Katarzyna Grochola, autorka Serca na temblaku. Wyniki szybkiej sondy, którą przeprowadziłam wśród znajomych, również przemawiają na korzyść wariantu z na.

 

Słowniki

WSPP podaje jeden tylko przykład: Mieć rękę na temblaku. Podobnie Inny słownik języka polskiego (przy okazji zachęcam do lektury, bo rzecz jest dobra i ważna), w którym czytamy: Kilka tygodni chodziłem z ręką na temblaku.

A zatem nawet przeciwnicy argumentów ad korpusum, jak je żartobliwie nazywam, mogą być pewni, że na temblaku to poprawne wyrażenie przyimkowe.

 

Co z formą rzadszą?

W temblaku nie wydaje się jednak błędem: brzmi całkiem logicznie, a przykłady użycia, choć wprawdzie nieliczne (co nieco znalazłam jeszcze w Google Książki), nie pozwalają tego wariantu przekreślić.  Myślę, że przyimek w często będzie towarzyszyć rzeczownikowi temblak, gdy ten pojawi się w bierniku – na przykład włożyć w temblak.

 

A więc: na temblaku czy w temblaku?

Reasumując: mamy formę bezsprzecznie dobrą i formę rzadką, która wielu by pewnie zaskoczyła. Z tego względu polecam niekontrowersyjne na temblaku, ale nie potępiałabym wersji w temblaku.

Trudno mi niestety stwierdzić, która forma dominuje w mówionym i pisanym języku medycznym. Jeśli są wśród czytelników eKorekty lekarze, pielęgniarki, studenci kierunków medycznych lub inne osoby sięgające po literaturę ortopedyczną, będę wdzięczna za informacje z pierwszej ręki.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o