Data publikacji:

Autor:

„Liczba” czy „ilość” – czy te słowa są wymienne?

Czy zmieniono zasady stosowania w języku polskim określeń liczba i ilość? Czy wciąż obowiązuje jasne rozróżnienie, kiedy które z nich powinno być umieszczone w zdaniu? Czy mogą być stosowane zamiennie?

 

Teoretycznie słowo liczba powinniśmy odnosić do zbiorów policzalnych, a ilośćdo niepoliczalnych. W praktyce bywa jednak różnie, a słowa te często są używane zamiennie. Nie powinno tak być, jednak nawet WSPP nie uznaje tego za błąd. Jak czytamy w haśle liczba:

2. (…) «suma takich samych albo podobnych jednostek, rzeczy, zdarzeń»: (…) W tym zn. dopuszczalne jest wymienne używanie rzeczowników liczba i ilość, zwłaszcza jeśli chodzi o duże wielkości. Np.: Liczba a. ilość samochodów w mieście gwałtownie rośnie”.

Z kolei pod hasłem ilość możemy przeczytać:

2. pot. «miara tego, co może być liczone»: Ilość, lepiej: liczba, wybudowanych domów. Ilość, lepiej: liczba, dzieci”.

Wyrażenie lepiej w WSPP wyznacza niejako granicę między normą wzorcową (oficjalną) a użytkową (potoczną). Nie ma tu jednak mowy o błędzie.

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na Pani pytanie. Nie powinniśmy mieszać liczby z ilością, ale coraz częściej słyszymy np. o ilości stron i nic na to poradzić nie można. Językoznawcy już teraz dopuszczają wymienność tych wyrażeń, zwłaszcza gdy chodzi o dużą liczbę czegoś, a można się spodziewać, że w przyszłości wspomniane rozróżnienie znaczeniowe w ogóle przestanie obowiązywać.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o