Data publikacji:

Autor:

Korekta treści pieczątki lekarskiej

Chciałbym zamówić pieczątkę lekarską. Może ona mieć tylko trzy wersy. Moje pytania:

  1. Czy można napisać wszystko poza imieniem i nazwiskiem od małej litery?
  2. Czy przenosić i do trzeciego wersu, czy zostawić je w drugim?

Treść pieczątki jest następująca: dr n. med. Jan Kowalski lekarz specjalista anestezjologii i intensywnej terapii.

 

Wątpliwości dotyczące korekty pieczątki pokazują, że zagadnienia ortograficzne (pytanie 1) i typograficzne (pytanie 2) bywają istotne nie tylko dla autorów, redaktorów czy składaczy – decyzje z nimi związane musi czasem podejmować każdy, w tym przypadku lekarz przygotowujący pieczątkę. Wydawałoby się, że to drobiazg, pamiętajmy jednak, że recepty i wyniki badań opatrzone taką pieczątką trafiają codziennie do wielu pacjentów, a więc odpowiednia forma ma tu znaczenie.


Ortograficzna korekta pieczątki

Czy można zapisać od małej litery wszystkie słowa oprócz imienia i nazwiska? Można, a nawet trzeba, ponieważ:

  • Tytuły naukowe oraz ich skróty należy pisać od małej litery – por. WSO, hasła doktor, profesor etc.

Wyjątkowo, ze względów pozajęzykowych, dopuszcza się zapis Profesor czy Doktor w tekstach, których autorzy chcą szczególnie podkreślić szacunek wobec danej osoby – dlatego na przykład w tomie jubileuszowym, dedykowanym szanowanemu w środowisku profesorowi z okazji 40-lecia jego pracy naukowej, można zastosować zapis Profesor (podobnie w nekrologu, tekście wspomnieniowym etc.). W przypadku pieczątki jednak – zdecydowanie małe litery.

  • Od małych liter należy pisać także nazwy zawodów i specjalizacji: lekarz specjalista anestezjologii i intensywnej terapii to zatem jedyny właściwy zapis. Ze względu na ograniczoną wielkość pieczątki można by się pokusić o skrócenie tego zapisu i usunięcie słowa lekarz dr. n. med. i specjalista anestezjologii wystarczająco jasno informują o tym, że chodzi o lekarza.


Typograficzna korekta pieczątki

Czy przenosić i do kolejnego wersu? Zdecydowanie tak. W Edycji tekstów Adama Wolańskiego – poradniku cenionym chyba przez wszystkich, którzy mają cokolwiek wspólnego z tekstami – czytamy bowiem (s. 25), że:

W wierszach tekstu, które liczą powyżej 40 znaków, nie należy pozostawiać na końcu wiersza jednoliterowych spójników i przyimków złożonych pismem tekstowym lub wersalikowym (a, i, o, u, w, z, A, I, O, U, W, Z).

Po co stosować regułę, w której mowa o wersach powyżej 40 znaków (pamiętajmy, że spacje i znaki interpunkcyjne to też znaki), skoro wers lekarz specjalista anestezjologii ma 34 znaki? Otóż rozróżnienie Wolańskiego – obligatoryjne przenoszenie spójników i przyimków w wersach powyżej 40 znaków ze spacjami oraz nieobligatoryjne przenoszenie w wersach krótszych – dotyczy tekstów justowanych, w których przy krótkich wersach mogą się pojawić nieestetyczne rozstrzelenia. Nie dotyczy to jednak pieczątek, na których tekst jest najczęściej wyśrodkowany – a przeniesione i zawsze lepiej wygląda. Dzięki takiemu układowi każdy wers pieczątki stanowi pewną całostkę składniową i znaczeniową.

Reasumując, proponowany zapis i układ pieczątki to:

dr n. med. Jan Kowalski

lekarz specjalista anestezjologii

i intensywnej terapii

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o