Data publikacji:

Autor:

Korekta kartki okolicznościowej

Moim hobby jest robienie kartek okolicznościowych. Mam w związku z tym pytania:

  1. Kiedy piszemy słowo urodziny od wielkiej, a kiedy od małej litery (np. w dniu urodzin, z okazji urodzin)? A także jakimi literami pisać na kartkach ślubnych, np. w dniu ślubu, na nowej drodze życia, i tych z okazji narodzin dzieci, np. witaj na świecie?
  2. Jak piszemy: z okazji 80-tych urodzin, z okazji 80 urodzin?
  3. Nie jestem pewna, jak ma być pisany tekst witaj maleństwo.

 

Gdyby stworzyć przepis na udaną kartkę okolicznościową, najważniejszym składnikiem byłaby na pewno atrakcyjna grafika. Jednak by całość prezentowała się naprawdę świetnie, konieczną „przyprawą” są dobrze dobrane i poprawnie zapisane teksty. Jaką interpunkcję i ortografię zastosować, by kartka była profesjonalna także pod względem językowym?

 

Urodziny – od małej czy wielkiej litery?

Słowa urodziny, imieniny, rocznica, ślub zdecydowanie małą literą (por. odpowiednie hasła w WSO). Są to bowiem wyrazy pospolite i trudno o dobry argument za tym, by pisać je inaczej. Co nie zmienia faktu, że wielu producentów kartek dostępnych w sklepach decyduje się (niepotrzebnie) na wielkie litery – np. W Dniu Urodzin, Z okazji Imienin itd. Być może uważają, że tak będzie uroczyściej? Albo że taki zapis po prostu lepiej wygląda?

Wydaje się jednak, że poprawny zapis urodziny czy imieniny nie czyni kartki mniej wyjątkową i nic nie ujmuje wydarzeniu. Przy ustalaniu ortografii lepiej nie kierować się także względami wizualnymi – zamiast sięgać po niepoprawne wielkie litery, lepiej uatrakcyjnić kartkę wytworną czcionką czy kaligrafowanymi życzeniami.

Na pewno od wielkiej litery warto pisać pierwsze słowo – tak jak w zdaniu czy nagłówku, a więc: Z okazji urodzin, W dniu ślubu, Witaj na świecie. Ewentualnie jeśli chcemy wyróżnić osoby, które zostaną obdarowane kartką, można się pokusić o wielką literę w słowach takich jak Mama, Dziadek, Córka. Absolutnie nie jest to konieczne, ale na pewno nie zaszkodzi i może ucieszyć adresata. Podobnie z zaimkami osobowymi – ze względów grzecznościowych i emocjonalnych warto rozważyć zapis Najlepsze życzenia dla Ciebie, Z okazji Waszego jubileuszu itd.

I jeszcze jedno – trzeba odróżniać wyrazy pospolite typu urodziny od nazw świąt odnotowywanych w kalendarzu. Takie nazwy też często pojawiają się na kartkach. Mam tu na myśli Dzień Matki, Dzień Dziadka, Dzień Dziecka (ale: walentynki).


80-te czy 80 urodziny?

Na pewno należy wykluczyć ten pierwszy zapis – jest niepoprawny. O tym, jak należy pisać, mówią zasada [340] WSO i nasza porada na temat zapisu liczebników porządkowych. Ideałem byłby zapis 80. urodziny (kropka jednoznacznie wskazuje na liczebnik porządkowy), nic się jednak nie stanie, gdy na kartce pojawi się tekst Z okazji 80 urodzin – z kontekstu jasno wynika, że chodzi o osiemdziesiąte urodziny. 80-tym urodzinom mówimy natomiast stanowcze „nie”!


Witaj maleństwo – czy tak jest w porządku?

Nie do końca. Zasada [389] WSO traktuje słowa w wołaczu – takie jak tutaj maleństwo – jako niebędące częściami zdania (tzw. wyrazy poza zdaniem), a przez to wymagające oddzielenia przecinkami. Poprawne będą więc zapisy: Witaj, maleństwo!, Wszystkiego dobrego, tato!, Kasiu i Marcinie, powodzenia na nowej drodze życia!.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o