Data publikacji:

Autor:

Jak zostać korektorem lub redaktorem? – cz. 1: Kto może zostać redaktorem lub korektorem?

Na powyższe pytanie niełatwo odpowiedzieć. Z jednej strony to praca dla każdego – nie wymaga żadnych specjalnych predyspozycji fizycznych: dwóch metrów wzrostu, donośnego głosu czy świetnego słuchu (choć dobry wzrok się przyda – by nie zepsuć go zbyt szybko…). Z drugiej strony osoby, dla których siedzenie w ciszy i z dala od ludzi przez dłużej niż pół godziny stanowi udrękę, prawdopodobnie nie odnajdą się w tej pracy. Jak więc zyskać pewność, że praca redaktora lub korektora to właśnie to?

Po pierwsze, dobrym wyznacznikiem jest… wygląd biurka. Warto dobrze mu się przyjrzeć i szczerze odpowiedzieć sobie na takie pytania, jak:

  • Czy panuje na nim porządek?
  • Czy długopisy, myszka i inne przybory mają swoje stałe miejsce?
  • Czy obudzony w środku nocy jesteś w stanie powiedzieć, gdzie znajduje się dana rzecz na biurku?

Jeśli do tego zawsze wiesz, gdzie leży Twoja komórka, książki w Twojej biblioteczce są pieczołowicie uporządkowane (a może i posegregowane według określonych kryteriów?) i masz porządek na dysku komputera – z pewnością odnajdziesz się w pracy redaktora i korektora. Owszem, przesadny perfekcjonizm nie jest tym, czym prawo jazdy dla taksówkarza czy licencja dla pilota – to tylko cecha charakteru, ale szalenie przydatna w tej branży.

Po drugie, praca redaktora to w dużej mierze praca w samotności i – coraz częściej – w domu, a nie w firmie. Jeśli jesteś typem samotnika, możesz odetchnąć z ulgą. Osoby bardziej towarzyskie powinny jednak liczyć się z tym, że zawód redaktora lub korektora nie zapewni im kontaktu z innymi – to w głównej mierze praca z tekstami, nie z ludźmi.

Po trzecie wreszcie, nieodzowna jest świetna obsługa komputera. Redagowanie i korekta tekstów na papierze za pomocą znaków korektorskich powoli odchodzi w przeszłość. Wprawdzie znajomość znaków korektorskich nadal jest potrzebna, choćby w przypadku korekty na PDF-ach, to jednak redakcja i korekta tekstów na papierze zdarza się już coraz rzadziej. Co za tym idzie – obsługa komputera, w szczególności Worda, to podstawa. I nie chodzi tu o elementarną wiedzę. Musisz wiedzieć, jak wstawiać twarde spacje, jak tworzyć kilkupoziomowe listy wypunktowane, jak generować spis treści, modyfikować nagłówki i stopki, jak operować stylami itd., itd. To prawda, że obsługi Worda człowiek uczy się latami i nie jest niczym wyjątkowym, że czasem nie wiadomo, dlaczego tekst w danym miejscu wygląda tak, a nie inaczej. Problem pojawia się wtedy, gdy… nie umiesz tego zmienić. Jeśli zdarzają Ci się takie sytuacje, możesz mieć kłopoty, redagując skomplikowane teksty, wymagające również pracy nad ich formatowaniem.

Podsumowując, jeśli spełniasz każdy z powyższych trzech warunków (perfekcjonizm, chęć do pracy w samotności, dobra obsługa komputera), z pewnością możesz rozważyć pracę jako redaktor lub korektor. Oczywiście predyspozycje to nie wszystko, liczy się jeszcze zapał do pracy – osoby o podobnym usposobieniu równie dobrze mogą zostać księgowymi czy architektami. Jeżeli więc do tego pasjonuje Cię język i uwielbiasz czytać książki, praca redaktora lub korektora to prawdopodobnie coś dla Ciebie!

Poprzedni artykuł z cyklu: Jak zostać korektorem lub redaktorem? – Wstęp

Następny artykuł z cyklu: Jak zostać korektorem lub redaktorem? – cz. 2: Wykształcenie oraz umiejętności

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o