Data publikacji:

Autor:

„Iść do kontroli” czy „iść na kontrolę”?

Która forma jest poprawna: iść do kontroli czy iść na kontrolę?

 

Nie znalazłem niestety jednoznacznego rozstrzygnięcia w dostępnych mi źródłach poprawnościowych, niemniej skłonny byłbym nie negować żadnej z obu konstrukcji.

Czasownik iść ma różnorodną łączliwość. Możemy iść do sklepu, do banku, do fryzjera, a nawet donikąd. Równie dobrze można też iść na zabawę, na ryby, na kolację, na operację czy na uczelnię. Jak widać po uzusie, obydwie konstrukcje są często używane – iść do kontroli ma 2 120 000 wyników w Googlach, iść na kontrolę – 1 170 000.

Osobiście byłbym za chodzeniem na kontrolę, jako że przyimka do używa się zwykle w odniesieniu do budynków (iść do szkoły, do szpitala itd.), sporadycznie na (na uczelnię, na taras), natomiast konstrukcja iść na coś przeważnie oznacza chęć udziału w czymś, np. iść na imprezę, na spacer czy też właśnie na kontrolę. Myślę jednak, że mimo to należy zaaprobować obydwie konstrukcje.

Oczywiście powyższe rozważania odnoszą się do czasownika iść, jednak analogiczne wnioski dotyczą innych czynności związanych z kontrolą. Równie dobrze można wybrać się na kontrolę, jak i wybrać się do kontroli, zgłosić się do kontroli, jak i zgłosić się na kontrolę, podobnie udać się, wybrać, pójść itd. Jedynie gdy już dotrzemy na kontrolę, powiemy w jej trakcie lub po niej, że byliśmy wyłącznie na kontroli.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o