Data publikacji:

Autor:

„Igrzyska Olimpijskie” czy „igrzyska olimpijskie” – małą czy wielką literą?

Ktoś mnie ostatnio spytał, z jakiej racji piszę dużymi literami Mistrzostwa Świata Wojskowe, Światowe Igrzyska Wojskowe czy Igrzyska Olimpijskie. W Wikipedii jest zapis z dużych liter i tym się kierowałem. Czy ten ktoś miał rację? Czy pisanie z dużej liter tytułów mistrzowskich czy nazw igrzysk jest błędem?

 

Jeżeli mówimy ogólnie o igrzyskach, czyli posługujemy się wyrazem pospolitym, właściwa jest pisownia małymi literami. Jeżeli zaś używamy nazwy własnej, należy zastosować pisownię wielkimi literami.

Dobrym przykładem tego rozróżnienia jest hasło igrzyska w WSO:

„igrzyska -ysk: igrzyska olimpijskie, ale: XXV Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie a. Igrzyska XXV Olimpiady”

Aby odpowiedzieć na Pana pytanie, należy więc rozstrzygnąć kwestię tego, czy Mistrzostwa Świata Wojskowe, Światowe Igrzyska Wojskowe oraz Igrzyska Olimpijskie są nazwami własnymi czy jedynie wyrazami pospolitymi.

Otóż są to wyrazy pospolite, ponieważ nie sposób na podstawie tych określeń stwierdzić, o jakie dokładnie wydarzenie chodzi, tzn. gdzie i kiedy się odbywa. Zasadna jest zatem pisownia małymi literami.

Inaczej by było w przypadku nazw własnych:

  • Mistrzostwa Świata Wojskowe w Biegach Przełajowych 2010 (ale: mistrzostwa świata wojskowe),
  • Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe 2011 (ale: światowe wojskowe igrzyska sportowe),
  • XXX Letnie Igrzyska Olimpijskie (ale: igrzyska olimpijskie).

Jedynie przyimki w tych nazwach piszemy małą literą.

Kończąc, warto jeszcze zaznaczyć, że Wikipedia nie jest, oględnie mówiąc, najlepszym źródłem zasad poprawnościowym. Do tego celu służą przede wszystkim słowniki, najlepiej PWN-owskie (choć i tak nie są one bezwzględnie obowiązującym źródłem poprawnościowym). Zwracam też uwagę na to, że lepiej – według WSPP – pisać małą/dużą literą niż z małej/wielkiej litery. Ale to dość częsty błąd, może kiedyś językoznawcy przymkną na niego oko ;-)

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o