Data publikacji:

Autor:

Dzień tygodnia, dzień miesiąca i godzina – gdzie postawić przecinek?

Pytanie czytelnika

Czy w zdaniu: W niedzielę, 16 października około godziny 16 miał miejsce wypadek powinno się postawić przecinek między października a około? Czy jest jakaś zasada regulująca jednoznacznie tę kwestię?

 

Odpowiedź redaktora

Nie ma wymogu, by oddzielać przecinkiem krótkie okoliczniki czasu, czyli części zdania wskazujące na czas, w jakim dokonało się dane wydarzenie. Powinniśmy kierować się zasadą stawiania przecinków wyłącznie tam, gdzie są one niezbędne, ponieważ zdanie, które nie obfituje przesadnie w te znaki interpunkcyjne, czyta się po prostu łatwiej.

Jeśli jednak oddzielilibyśmy przecinkiem wyrazy października i około, należałoby również wstawić przecinek po wyrażeniu godziny 16, a więc: W niedzielę, 16 października, około godziny 16, miał miejsce wypadek. W ten sposób bowiem zostałby wydzielony okolicznik czasu odnoszący się do godziny, który potraktowalibyśmy jako dopowiedzenie, czyli część zdania niejako podrzędną znaczeniowo wobec pozostałych treści. Taka interpunkcja prowadzi jednak do namnożenia przecinków w zdaniu i nie wydaje się tym samym godna polecenia. Lepszym (i poprawnym) rozwiązaniem jest naszym zdaniem interpunkcja zastosowana w treści Pani pytania.

Na koniec warto dodać, że w podanym przykładzie słusznie oddzielono przecinkiem okoliczniki wskazujące na dzień tygodnia i datę. Mamy tu bowiem do czynienia z dwiema równorzędnymi frazami rzeczownikowymi, z których żadna nie stanowi dookreślenia drugiej.

Powyższe rozstrzygnięcia potwierdza też m.in. niniejsza porada udzielona w poradni językowej PWN.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o