Data publikacji:

Autor:

[36] Jak odczytać rok: „dwutysięczny dziewiąty” czy „dwa tysiące dziewiąty”?

Pytanie czytelnika

Pełno osób mówi: dwutysięczny dziewiąty, a obiło mi się o uszy, że tak się nie powinno. Czy to prawda? Ale przecież wszyscy tak mówią!

 

Odpowiedź redaktora

Owszem, wiele osób tak mówi, ale proszę zauważyć, że gdybyśmy rozmawiali o nieco dalszej przyszłości, np. o roku 2132 (dwa tysiące sto trzydziestym drugim), to chyba mało kto powiedziałby: dwutysięczny setny trzydziesty drugi, czyli odmieniałby każdy człon liczebnika. Taka konstrukcja jest mniej czytelna dla odbiorcy, a od mówiącego też wymaga niemałej zręczności.

Błędne formy typu dwutysięczny dziewiąty (zamiast: dwa tysiące dziewiąty) zyskały popularność zapewne dlatego, że mówimy wyłącznie rok dwutysięczny. Mimo to jeszcze w 1999 r. dalecy byliśmy od mówienia: tysięczny dziewięćsetny dziewięćdziesiąty dziewiąty. O wiele prościej (i poprawnie!) brzmi: tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiąty dziewiąty.

Zasada wymowy liczebników porządkowych jest bowiem taka, że odmieniamy tylko człony dziesiątek i jedności. Tym samym nie trzeba odmieniać „tysięcy”. I choć trudno wyrokować, co będzie za 100 lat, jedno wydaje się pewne: gdy nadejdzie rok 2101, raczej nikt nie będzie chciał się zmagać z formą dwutysięczny setny pierwszy. Istnieje wprawdzie groźba innej niepoprawnej wymowy: dwutysięczny sto pierwszy, ale nas to już może nie dotyczyć.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o